HTML

Ingatlanjog

Ügyvédként jogi tanácsadási, -képviseleti feladatokat látok el, ezen irányú tudásom és tapasztalatom birtokában tervezem, hogy ezen a blogon időről-időre érdekesnek és/vagy fontosnak tűnő ingatlanjogi kérdésekben megírom a véleményemet, adott esetben szakmai vitát generálok, hozzájárulva ezzel a az olvasók szakmai igényének kielégítéséhez és az ingatlanjogi problémáik megoldásához.

Friss topikok

Vita a családon belül a közös tulajdonú ingatlan kapcsán

2014.08.31. 16:09 dr.C.

Az ingatlanjog.hu honlap alábbi  kérdéseinek-válaszainak közzétételét azért tartom fontosnak, mert családon belüli jogvitáról szól, amelyről azt gondolhatnánk, hogy vagy elő sem fordulhatnak, vagy ha már előfordulnak, akkor családon belül marad és gyors megoldást találnak rá az érintettek. Nos, nem így van... Irodánk praxisában egyre nagyobb számban fordulnak elő a testvérek egymás közötti vagy a szülők és a gyermek közötti jogviták, amelyekre a jog ugyan megoldást kínálhat, de az további sebeket ejt a feleken! Aktuális jogesetünk ebben a körben az alábbi:

Nikolett 46308 számú kérdése Budapest 2014-08-31
Tisztelt Ügyvédnő/Ügyvéd Úr! 
Öröklés révén nővéremmel 1/4-1/4 részben vagyunk tulajdonosok egy ingatlanban, édesanyámé a 1/2 rész és a haszonélvezet a teljes ingatlanra. Édesanyám nem szeretne abban a lakásban lakni a továbbiakban (hozzánk szeretne közelebb költözni), viszont nővérem nem járul hozzá az ingatlan eladásához. Milyen lehetőségeink vannak ebben az esetben? A közös tulajdonjog megszüntetésének kérése lehet megoldás? Vagy a nővérem beleegyezése nélkül esetleg ki lehet adni a lakást, és akkor édesanyám is albérletbe mehetne? 
Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelt Nikolett! 
Elképzelhető a közös tulajdon megszüntetése is, akár bírósági úton, perben is, de mivel jelenleg az édesanyja kizárólagosan jogosult használni és birtokolni az ingatlant - részben tulajdonosként, részben haszonélvezőként - így jogosult bérbe adni az ingatlant, bár a nővérének előbérleti joga van erre az esetre, de ez legfeljebb annyit jelent, hogy ő fogja bérelni az ingatlant, ami az Önök céljának ugyanúgy megfelelne. 
Tisztelettel 
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd

folytatás: Nikolett 46309 számú kérdése Budapest 2014-08-31
Köszönöm válaszukat, de sajnos nővérem munkanélküli (és egyedül él), így ő nem is tudná kifizetni a bérleti díjat. Az lenne a kérdésem, hogy a közös tulajdonjog megszüntetésekor megoldható-e, hogy csak nővérem tulajdonjogát vásárolja ki édesanyám, vagy akkor velem is meg kell szüntetnie a közös tulajdont?

Tisztelt Nikolett!

Ez esetben nyilván nem fog élni az előbérleti jogával, akkor pedig bátran kereshetnek bérlőt. A közös tulajdon megszüntetése a felek megállapodása esetén lehet részleges is, tehát az édesanyja megveheti a nővére részét, és akkor ketten maradnak tulajdonosok az ingatlanban. 

Tisztelettel 
dr.Nagy Zoltán ügyvéd és dr.Lados Melinda Szibilla ügyvéd 
1068 Budapest, Városligeti fasor 24. 
+36 1 352 7290 
http://www.drnagy-ugyved.hu 
info@innosec.hu

Szólj hozzá!

Címkék: ingatlanjog közös tulajdon

A bejegyzés trackback címe:

https://ingatlanjogi-okossagok.blog.hu/api/trackback/id/tr986652709

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása